veterina praha
dotazy veterina
veterina telefon praha
email veterina
facebook veterina

KLÍŠŤATA

Zaklíštění patří mezi nejčastěji se vyskytujícím druhem je Klíště obecné. Je to typický trojhostitelský parazit, u kterého trvá celý vývoj tři roky.

Nejvíce se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích, maximální výskyt je vázán na období od dubna do října.

Na zvířeti klíšťata nacházíme zpravidla na málo osrstěných místech s jemnou pokožkou ( na spodině krku, břiše, uších , nose a v okolí očí ). V místě přichycení se objevuje často lokální zánětlivá kožní reakce.

kliste pesKlíšťata jsou nebezpečná přenášením řady onemocnění (lymská boreliosa, ricketsioza, babesiosa ). Nešetrně odstraněná klíšťata ( hlavová část zůstane v hostiteli )způsobují vznik infikovaných a hnisavých ran a granulomů.Běžnou komplikací v důsledku alergických reakcí bývá déletrvající svědivost.

U této parazitózy platí , že nejlepší je prevence. Existuje mnoho preparátů, s větší, či menší účinností.Na trhu jsou různé pudry , šampony, obojky , roztoky, spreje a spoty. Poslední dvě aplikační formy považuji za nejúčinnější.Typ a způsob použití je vhodné vždy konzultovat s vet. lékařem.
Vhodné je provádění pečlivé prohlídky spojené s vyčesáním zvířete po každé návštěvě rizikového prostředí. Pokud objevíme přisáté klíště , je nejlépe ho natřít minerálním olejem a za pomocí speciálně k tomu určené pinzety ho vytáhnout. S ohledem na utváření chobotku klíštěte nezáleží na směru vytáčení parazita.

Jak už jsem se zmínil klíšťata přenášejí některá infekční onemocnění a to jak na psa , tak i na člověka.Nejčastějším onemocněním je lymská borelióza. Borrelie se dostávají pomocí přenašečů ( hlavně klíšťat ) do krevního oběhu hostitele a odtud do centrálního nervového systému , kde vyvolávají zánětlivé a imunitní reakce.

U psů se toto onemocnění projevuje kulháním, bolestivostí kloubů a svalů, nechutenstvím a apatií. Teplota se na rozdíl od lidí vyskytuje zřídka. Pokud se onemocnění včas a správně diagnostikuje je razantní antibiotická terapie většinou úspěšná. Prevence boreliózy spočívá především v prevenci zaklíštění a v opatrném odstraňování přisátých klíšťat. Důležité si je uvědomit, že nejvíce Borrelií se nachází v koncovém úseku střeva infikovaného klíštěte.Proto dbáme na to , aby při vytahování přisátých parazitů nedošlo k jejich rozmáčknutí. Používáme tedy zásadně mechanické pomůcky a rukavice.

Doporučil bych i preventivní očkování proti Borelióze.