veterina praha
dotazy veterina
veterina telefon praha
email veterina
facebook veterina

KARDIOLOGIE

veterina KARDIOLOGIE

Pozorujete u Vašeho zvířecího kamaráda únavu, někdy doprovázenou kašlem, dýchavičností, neochotou k pohybu či ospalostí? Takto se nejčastěji projevují problémy kardiovaskulárního aparátu. Potom je čas na návštěvu kardiologa.

Náš kardiolog MVDr. Rostislav Šimek nabízí komplexní diagnostiku i léčbu všech typů kardiologických onemocnění, zahrnujících jak vrozené tak i získané poruchy, arytmie, srdeční selhání a mnohem více.
Jako úplný základ poslouží poslechové vyšetření, které nám umožní rozpoznat poruchu rytmu nebo srdeční šelest. Často je diagnostikujeme i u zvířat, která přijdou na rutinní vakcinaci a nemají žádné klinické příznaky onemocnění.

Pozor – až na vzácné výjimky není šelest normální – jedná se tedy o příznak onemocnění. Zda je nutné nějak zasáhnout nebo je čas počkat, rozhodne kardiolog na základě dalších vyšetření.

  • EKG – dříve mnohem více používané vyšetření nyní slouží především k diagnostice poruch rytmu. U některých plemen psů (irský vlkodav, německá doga a jiná, především obří plemena) se vyskytují vážné, často fatální arytmie bez jakéhokoliv dalšího postižení srdce.
  • RTG – velmi důležité vyšetření, které jako jediné dokáže spolehlivě odhalit plicní edém, tj. příznak srdečního selhání levé komory. Rutinní vyšetření každého kardiologického pacienta.
  • Echokardiografie – vyšetření, které dokáže postihnout celou škálu kardiologických problémů – od vrozených vad štěňat po postupně se vyvíjející onemocnění chlopní a srdečního svalu častých u jezevčíků, kavalírů, malých teriérů a z velkých plemen především dobrmanů, boxerů, bullterierů atd. Pomáhá nám také s lokalizací nádorů na srdci. Echokardiografie nám dokáže naznačit i prognózu dalšího vývoje.
  • Dopplerovské měření krevního tlaku – pomáhá nám upřesnit diagnózu a následně i terapii nejen u kardiologických pacientů a to především u koček s ledvinným onemocněním.

Diagnostika pro chovatele

Jaké vyšetření je správné pro mého psa? Pro můj chov?

1. Detekce srdečního šelestu pomocí auscultace (vyšetření stetoskopem)
Toto vyšetření je dlouhodobým standardem u nás i na nejlepších klinikách v zahraničí. Nicméně ne všechny onemocnění jsou spojená se srdečním šelestem. Proto u některých plemen psů může dojít k tomu, že srdeční problém není zjištěn, což potom může mít obrovský vliv v chovatelském programu na mnoho dalších let.

2. Sonografické vyšetření srdce (Echokardiogram)
V současnosti se považuje za zlatý standard – umožní detekci onemocnění, které se neprojevuje šelestem – např. u mladých kavalírů, kde šelest často nastupuje až po 6. roce věku a mezitím již pes zplodil množství štěňat s genetickou dispozicí k srdečnímu onemocnění. Proto většinou doporučujeme toto vyšetření.